Djelatnosti
Skladišno poslovanje
Skladišno poslovanje može biti sa jednim ili više skladišta, od kojih se svako može vodit kao Veleprodaja ili Maloprodaja, i koje mogu međusobno komunicirati (razmjenjivat robu). Pored toga unutar maloprodaje postoji i POS blagajna, koja direktno ili indirektno komunicira sa bazom podataka.
Skladišno poslovanje je kod manjih obima poslovanja integrirano u knjigovodstveni paket Poduzeće ili Obrt. Zaprimanje, izdavanje (fakturiranje) i prijenos robe vrši se na jednom mjestu, sa knjiženjem u glavnu knjigu u realnom vremenu. Pos račun sa fiskalizacijom integriran je u skladišni modul knjigovodstvenog paketa.
Skladišni artikli mogu imati i porez na potrošnju (kod kafića i restorana) pa je dodan posebni naslov za obračun poreza na potrošnju. Artikli mogu biti složeni od više osnovnih artikala (jelo kod restorana) pa je tome prilagođeno i razduživanje skladišta prema sastavnici proizvoda.
Maloprodaja se oslanja na komplementarnu POS blagajnu, koja je na istom računalu ili sa njim umrežena preko LAN mreže i direktno komunicira sa bazom podataka. U glavnom programu je ulaz i bezgotovinski izlaz, a u Blagajni je gotovinski promet. Skladište se često oslanja na nezavisnu vanjsku POS blagajnu (registar kasu), a interakcija se vrši ručno preko izvještaja registar klase (Z-trake i drugo).
Skladište repromaterijala, je samo jedna od varijacija na temu skladište. Suština je ista bilo da se radi o repromaterijalu za proizvodnju ili repromaterijalu koji se prodaje uz pruženu usluga (servisna djelatnost).
Kod većeg obima poslovanja, složenija je i organizacija poduzeća pa se Veleprodaja i (jedna ili više) Maloprodaja pojavljuju kao dislocirani komplementarni programi.